VURNIKOVI DNEVI

Od leta 2014 v Centru arhitekture Slovenije pripravljamo praznovanja ob obletnicah rojstva arhitekta Ivana Vurnika. 1. junij, dan rojstva radovljiškega rojaka, je tudi krajevni praznik. Ob tem prazniku vsako leto pripravimo raznolik program, ki osvetli življenje in delo arhitekta in njegove žene, slikarke Helene Kottler Vurnik.

Ivan Vurnik (1884‒1971) je poleg Jožeta Plečnika in Maksa Fabianija eden od začetnikov slovenske arhitekture. Vurnika predstavljamo kot strokovnjaka, profesorja in inovatorja ‒ umetnika, pomembnega za celotno Slovenijo. Bil je tudi soustanovitelj Oddelka za arhitekturo na ljubljanski univerzi. Ivan Vurnik in njegova žena Helena Kottler Vurnik (1882-1962) sta bila začetnika narodnega sloga v arhitekturi in umetnosti v 20. letih 20. stoletja v Sloveniji. Arhitektura Zadružne gospodarske banke je najlepši primer skupnega ustvarjanja in se navezuje na sočasne sloge ekspresionizma in kubizma v Srednji Evropi z močno prisotnostjo narodne motivike.

Te obletnice so priložnost za predstavitev življenja in dela zakoncev Vurnik širši javnosti, zato se v Centru arhitekture Slovenije povezujemo s Krajevno skupnostjo Radovljica, Občino Radovljica in tamkajšnjimi občinskimi javnimi zavodi s področja kulture ‒ Muzeji radovljiške občine, Knjižnico Antona Tomaža Linharta, Javni zavod Turizem in kultura Radovljica, v Ljubljani pa z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje, Fakulteto za arhitekturo UL in Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje UL.

Projekt Vurnikovi dnevi je bil izbran v ožji izbor evropske nagrade za kulturno dediščino EUROPA NOSTRA 2015.

PROGRAM VURNIKOVI DNEVI 2025

Četrtek, 22. maja 2025, ob 19. uri:

Arne Hodalič: MOJE SVETLOBE – pogovor s predstavitvijo knjige

Radovljica, Knjižnica A. T. Linharta

Arne Hodalič je fotoreporter, ki je ovekovečil posebnosti in značilnosti skoraj 100 držav na vseh celinah, fotourednik slovenske izdaje revije National Geographic in njen sodelavec v mednarodnih izdajah, član tujih fotoagencij, nagrajen večkrat doma in v tujini. Fotografijo poučuje in jo živi, da svetu pripoveduje zgodbe. Knjiga Moje svetlobe ni le zbirka spektakularnih dogodivščin, temveč iskren pogled v najodmevnejše reportaže, nore avanture, osebna ozadja in potovanja po najbolj skritih kotičkih našega planeta. Moje svetlobe so nastajale v sodelovanju z urednicama Tadejo L. Zupan in Ano von Pauer, oblikovalcem Gregom Inkretom ter ob pomoči partnerke Katje Bidovec.

 Predstavitev knjige bo potekala ob pogovoru, ki ga bo vodila arhitektka, raziskovalka in publicistka Ana Lovrec Medved, grafično ozadje pa bo pripravila Katja Bidovec.

Nedelja, 1. junija 2025, ob 17. uri:

 PROSTOR MED ZGRADBAMI

Razglasitev zmagovalcev in razstava Vurnikovega fotografskega natečaja 2025

Radovljica, galerija Pasaža FD Radovljica v Radovljiški graščini

Vurnikov fotografski natečaj je namenjen vsem, ki imajo radi dobro fotografijo. V preteklih letih smo se pri organizaciji natečaja povezali s Fotografskim društvom Radovljica in z njihovo pomočjo pripravili Vurnikov fotografski natečaj, namenjen trem starostnim skupinam: osnovnošolcem, srednješolcem in odraslim. K sodelovanju vsako leto povabimo ljubiteljske in poklicne fotografe, ki tekmujejo v omenjenih treh starostnih kategorijah.

Razstava bo na ogled od 1. do 30. junija 2025.

Nedelja, 1. junija 2025, ob 18. uri:

ODPRTJE VURNIKOVIH DNI in

razstave SVETO IN POSVETNO – ARHITEKTURA IN LJUDJE SVETA

Radovljica, Vurnikov trg

Slovesnost ob prazniku Krajevne skupnosti Radovljica in praznični nagovor njenega predsednika Andreja Golčmana.

Razstava obiskovalce popelje na vizualno potovanje skozi različne kulture in kraje. Predstavljene fotografije prihajajo iz različnih delov sveta, pri čemer polovica razstave prikazuje sakralne prostore – veličastne katedrale, intimne kapelice, templje in mošeje, kjer se odražata globoka duhovnost in arhitekturno mojstrstvo. Druga polovica pa pripoveduje zgodbe posvetnih prostorov – preprostih domov, mogočnih palač in bivališč ali koč, ki dihajo z vsakdanjikom ljudi. Vsaka fotografija ni le prikaz arhitekture, temveč tudi vpogled v življenja tistih, ki te prostore naseljujejo. Razstava tako združuje svetost in vsakdan, preplet arhitekturne dediščine in človeških zgodb ter obiskovalcem ponuja priložnost za razmislek o vlogi prostora v našem življenju.

O avtorju: Arne Hodalič svoja dela objavlja v najpomembnejših tiskanih medijih doma in v tujini; fotografije je predstavil na številnih samostojnih in skupinskih razstavah. Je tudi avtor in soavtor več fotografskih monografij in fotografskih priročnikov, kot podvodni snemalec in koscenarist je sodeloval tudi pri snemanju več dokumentarnih filmov. Leta 2008 je prejel priznanje za pomembna umetniška dela s področja fotografije Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani.

Razstava bo na ogled do 30. septembra 2025.

Nedelja, 1. junija 2025, ob 19. uri:

PRVI KORAKI K ŠTUDIJU ARHITEKTURE NA SLOVENSKEM. IVAN VURNIK IN NJEGOVI ŠTUDENTJE

Odprtje razstave

Radovljica, Galerija Šivčeva hiša

Ko razmišljamo o začetkih arhitekture kot akademske discipline na Slovenskem, se pred nami izriše podoba Ivana Vurnika – vizionarja, arhitekta, pedagoga in enega najpomembnejših utemeljiteljev slovenske arhitekturne identitete. V času, ko Slovenija še ni imela lastne arhitekturne šole, je bil Vurnik tisti, ki je s svojo predanostjo in ustvarjalnim zagonom tlakoval pot bodočim generacijam arhitektov. Prvi Vurnikovi študenti niso bili zgolj poslušalci – bili so sopotniki pri ustvarjanju nečesa povsem novega. Skozi njihovo delo se odraža vpliv mojstra, a tudi samozavestna avtonomnost mlade generacije, ki je znala prepoznati duh časa in ga prevesti v arhitekturni jezik. Ta zgodnji val slovenskih arhitektov je postavil temelje arhitekturnemu študiju pri nas ter pustil trajen pečat v prostoru.

Razstava bo na ogled do 30. junija 2025.

Nedelja, 1. junija 2025, ob 20. uri:

VURNIKOVA ŠTUDENTSKA NAGRADA: slavnostna podelitev

Radovljica, Baročna dvorana Radovljiške graščine

Leta 2018 ob 100. obletnici visokošolskega študija arhitekture na Slovenskem, ki je bil organiziran na pobudo arhitekta Ivana Vurnika, so Center arhitekture Slovenije, Občina Radovljica, Krajevna skupnost Radovljica, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru ustanovili Vurnikovo študentsko nagrado za perspektivnega študenta/študentko arhitekture ali urbanizma. Nagrada je častna in finančna in je namenjena študijskemu potovanju. Dobitnik/dobitnica Vurnikove študentske nagrade bo v okviru naslednjih Vurnikovih dni pripravil/-a predavanje z vtisi s potovanja. Podelita se tudi dve častni priznanji, ki za prejemnika/prejemnico ne predstavljata obveznosti.

Razstava zmagovalnih in nominiranih predlogov za Vurnikovo študentsko nagrado 2025 bo v Graščini na ogled od 1. do 30. junija 2025.

Od nedelje, 1. junija, do ponedeljka, 30. junija 2025:

DELAVNICE IGRIVA ARHITEKTURA: Ivan Vurnik in Helena Kottler Vurnik

Radovljica, Osnovne šole

Delavnice, ki jih vsako leto v času Vurnikovih dni pripravljamo za sedmošolce radovljiških osnovnih šol, bodo v letu 2025 učencem in učenkam predstavile življenjsko in poklicno pot arhitekta Ivana Vurnika in njegove žene, slikarke Helene Kottler Vurnik. Sledila bo ustvarjalna delavnica Vurnikove lučke, kjer v uvodnem predavanju spoznavamo vzorce, ki sta jih zasnovala arhitekt Ivan Vurnik in slikarka Helena Kottler Vurnik. Nato na prozorno folijo lepimo barvne vzorce in jih sestavimo v secesijske lučke, v katere lahko damo čajne svečke, ki nam bodo osvetljevale dolge zimske večere.

Od nedelje, 1. junija, do ponedeljka, 30. junija 2025:

KULINARIČNI MENI ZAKONCEV VURNIK in POGRINJEK ZAKONCEV VURNIK

Radovljica, Hiša Linhart

Stalnica Vurnikovih dni je Vurnikov meni, pri katerem smo raziskali vsakodnevne jedi in praznične kulinarične navade zakoncev Vurnik. Jedi, ki sta jih imela najraje, je kuharski mojster Uroš Štefelin uporabil za sestavo menija na sodoben način.

VURNIKOVA TRADICIONALNA JED, kulinarična delavnica

Radovljica, Hiša Linhart

Skupaj s chefom Urošem Štefelinom pripravljamo in spoznavamo tradicionalno jed arhitekta Ivana Vurnika. Postrežemo jo na unikatno keramiko z Vurnikovimi motivi.

Program:

Pozdrav z aperitivom.

Predstavitev Vurnikove tradicionalne jedi z lokalnimi sestavinami, ki jo boste pripravili skupaj s  kuharskim mojstrom Urošem Štefelinom.

Serviranje jedi na unikatne krožnike z Vurnikovimi motivi umetnice Mateje Legat.

Uživanje v chefovih pozdravčkih in v ustvarjeni jedi ob sproščenem druženju v prijetnem ambientu hiše Linhart iz 17. stoletja.

Cena:
2–4 osebe: 49 EUR na osebo
5–10 oseb: 45 EUR na osebo

Cena vključuje: sprejem z aperitivom v Hiši Linhart, kuhanje tradicionalne Vurnikove jedi na moderen način s chefom Urošem Štefelinom, okušanje pripravljene jedi in chefovih pozdravov na keramiki z Vurnikovimi motivi, receptura jedi.

Doplačilo: nadaljevanje kosila ali večerje v Hiši Linhart.

Termini: 12. junija, 19. junija in 26. junija 2025 ob 16. uri (trajanje 1–1,5 h)

Več informacij: info@hisalinhart.si; 08 384 34 70

Sobota, 14. junija 2025, ob 19.30 uri:

KONCERT V CERKVI SV. PETRA V RADOVLJICI

(z organistom ljubljanske stolnice Gregorjem Klančičem)

Radovljica, cerkev sv. Petra

Koncert bo del odprtja razstave o življenju in delu sestre Marije Rafaele Vurnik avtorja Zvoneta Paplerja. Odprtje razstave bo v petek, 13. junija 2025, ob 19:30 v zakristijskem stolpu; razstava bo odprta do 20. junija 2025.

Sestra Vurnik je bila rojena leta 1898 v družini Janeza in Terezije Vurnik v Radovljici. Osnovno šolo je obiskovala v Radovljici, kasneje pa se je njen oče, podobar in rezbar, odločil, da bo Heleno poslal v tamkajšnjo uršulinsko šolo. V času šolanja jo je vedno bolj pritegovalo redovno življenje. Leta 1921 je naredila večne zaobljube in bila nato poslana na Pedagoško akademijo v Zagreb. Po študiju je ves čas razmišljala o tem, da bi se podala v svet. Odšla je na Tajsko, kjer so v misijonih zelo potrebovali učiteljsko moč. V Bangkoku se je najprej naučila siamskega jezika. Tam je ustanovila skupaj z ostalimi sestrami prvi uršulinski samostan in sezidala prvo dekliško gimnazijo na Daljnem vzhodu. Leta 1925 je postala prefekta samostana. Prav ta obletnica je podlaga za načrtovane dogodke.

Organizator: KD Sotočje

Torek, 16. septembra 2025, ob 19. uri:

PROJEKT KOPALIŠČE RADOVLJICA ARHITEKTA IVANA VURNIKA

Radovljica, Knjižnica A. T. Linharta

Letno kopališče Obla Gorica, ki je pod gozdom Oble Gorice nastalo med letoma 1932 in 1933, je bilo eno najboljših Vurnikovih del. Kopališče s 50-metrskim osrednjim bazenom in otroškim bazenom, sanitarijami, garderobami in restavracijo je bilo oblikovano kot ena sama zgradba. Osrednji poudarek je bil eleganten železobetonski skakalni stolp. Objekt danes zaradi večkratnih prezidav ne kaže več izvirne Vurnikove zasnove, tudi skakalnice ni več. Z dogodkom in priložnostno razstavo želimo obuditi spomin na Vurnikovo kopališče in dogajanje okoli njega.

Na okrogli mizi bodo sodelovali: Barbara Viki Šubic in Nives Čorak iz Centra arhitekture Slovenije, Andrej Golčman iz Krajevne skupnosti Radovljica in dr. Bogo Zupančič iz Muzeja za arhitekturo in oblikovanje.

Četrtek, 18. septembra 2025, od 17. do 19. ure:

VURNIKOVA POT 2025: PLASTENJE MESTA.

Od arheologije do arhitekture – branje zgodovinskih plasti mesta in njihovo vključevanje v sodobno arhitekturo

Ljubljana

Letošnjo Vurnikovo pot bo vodil arhitekt, urbanist in profesor Aleksander Ostan. V sklopu arhitekturnega sprehoda, ki ga bomo pričeli na Trgu francoske revolucije in zaključili na Trgu republike, si bomo podrobneje pogledali nekatere stvaritve arhitektov Plečnika in Ravnikarja, njuno navezovanje na zgodovinske plasti mesta ter njun urbani ustvarjalni dialog. Vurnikovo pot vsako leto v svoj program strokovnega izobraževanja vključi Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije (ZAPS). Za udeležbo člani ZAPS, ki se udeležijo Vurnikove poti, pridobijo obvezne kreditne točke.

Cena ogleda z vodstvom: 15 EUR (za študente 10 EUR )

Četrtek, 25. septembra 2025, ob 19.30 uri:

ARNE HODALIČ: MOJE SVETLOBE, MOJ SVET

Linhartova dvorana Radovljica

Dogodek ob izidu avtobiografije Arneta Hodaliča Moje svetlobe bo edinstvena mešanica osupljivih fotografij, najzanimivejših prigod, nepozabnih avantur in zgodb iz zakulisja, ki bodo gledalce popeljale v najbolj raznolike kotičke sveta. A to ne bo zgolj klasična predstavitev knjige – to bo pravo vizualno in pripovedno doživetje. Hodaličeve izjemne fotoreportaže bosta s svojo glasbo obogatila vedno sijajna Severa in Gal Gjurin, piko na i pa bo dodal prepoznaven žametni glas Jureta Longyke. Po dveh razprodanih večerih v Cankarjevem domu in Kulturnem domu Nova Gorica z veseljem napovedujemo še en nepozabni dogodek – večer v Radovljici; poln navdiha, zgodb in podob, ki nikogar ne bodo pustile ravnodušnega.

Arne Hodalič, eden najvidnejših svetovnih fotografov, reporterjev in neustavljivih raziskovalcev, je s svojim objektivom dokumentiral zgodbe z vseh strani sveta. S skoraj stotimi prepotovanimi državami in neštetimi avanturami je v svoji novi reporterski fotoavtobiografiji z naslovom Moje svetlobe prikazal lepote in rane sveta, skrite zaklade starodavnih kultur, razkril pa je tudi ozadje nekaterih njegovih najodmevnejših fotoreportaž.

Cena vstopnice: 10 EUR

Sobota, 4. oktobra 2025, ob 17. uri:

VURNIKOV FILMSKI POPOLDAN ZA MLADE

Radovljica, Linhartova dvorana – kino Radolca

Projekciji izbranega filma bo sledila arhitekturna delavnica za mlade, ki jo bodo izvedli mentorji Centra arhitekture Slovenije in programa Igriva arhitektura.

Torek, 11. novembra 2025, ob 19. uri:

PROJEKT VURNIK – arhitekturni projekt leta 1995

Radovljica, Knjižnica A. T. Linharta

Predstavitev Projekta Vurnik ob izidu knjige oblikovalca Klemena Rodmana. Projekt je Rodmanovo najobširnejše delo s področja arhitekture in je v devetdesetih letih ključno prispeval k dvigu prepoznavnosti arhitekta Ivana Vurnika. Projekt Vurnik je v devetdesetih letih ključno prispeval k dvigu prepoznavnosti arhitekta Ivana Vurnika. Predstavlja prvo poglobljeno raziskavo in analizo Vurnikovega arhiva, njegovega življenja in dela. Arhitekt, ki danes poleg Plečnika in Fabianija velja za enega izmed treh pionirjev moderne arhitekture, do takrat še ni bil ustrezno monografsko predstavljen. Sprva manjši projekt proučevanja Vurnikovega arhiva je v nekaj mesecih prerasel v projekt nacionalnega pomena, ki je doživel velik uspeh tudi v tujini. Za Projekt Vurnik so arhitekt Renato Repše, fotograf Miran Kambič in oblikovalec Klemen Rodman leta 1995 prejeli Plečnikovo odličje. Projekt so podprli in ga soustvarjali tudi: Društvo arhitektov Radovljica, Občina Radovljica, Arhitekturni muzej Ljubljana (AML), Galerija DESSA, Ministrstvo za kulturo, Nadškofijski ordinariat, Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU) in Ministrstvo za okolje.

Na predstavitvi bosta sodelovala kreativna direktorica Bela design Petra Rodman in fotograf Miran Kambič.

Pripravili smo tudi Kažipot po arhitekturnih delih arhitekta Ivana Vurnika, ki je na voljo v turistično informacijskih centrih po Sloveniji. Kažipot je brezplačen in na voljo vsem, ki bi želeli izvedeti več o življenju in delu arhitekta in njegove žene. Kažipot je tudi podpora spominkom iz kolekcije Darila slovenske arhitekture.

ARHIV DOGODKOV

Koncept Vurnikovih dni je bil zasnovan leta 2014 ob 130. obletnici rojstva arhitekta Ivana Vurnika, ko je Center arhitekture Slovenije prevzel njihovo organizacijo. Pri pripravi dogodkov smo želeli nagovoriti čim širši krog ljudi, tako strokovno kot laično javnost, zato smo zasnovali tako raznolike dejavnosti in dogodke.

Ivan Vurnik je bil predan svojemu delu in arhitekturi, vse svoje življenje je posvetil ustvarjanju. Zato od leta 2014 vsako leto pripravimo razstavo, ki osvetli njegovo delo in delo njegove življenjske sopotnice Helene Kottler Vurnik. Arhitekt je bil predan pedagog, zato k soustvarjanju razstave vsako leto povabimo tudi študente različnih fakultet. K pedagoškemu delu uvrščamo tudi delavnice Igriva arhitektura za osnovnošolce radovljiške občine.

Arhitekt Vurnik je bil zelo radoveden, rad je potoval in sledil arhitekturnim trendom po svetu. Vsako leto organiziramo Vurnikovo pot, v kateri obiščemo vsaj eno delo zakoncev Vurnik, poleg tega pa udeležencem predstavimo tudi kakovostne primere sodobnih stavb in pomembna dela slovenske arhitekture kulturne dediščine.

Iz vsakodnevnega življenja zakoncev Vurnik izhaja ponudba Vurnikovega menija, v katerem je kuharski mojster Uroš Štefelin na sodoben način prikazal njune kulinarične vsakodnevne in praznične navade.

Tudi tradicionalna peka piškotov ob razstavi v Domu starostnikov v Radovljici ne zanika, da je bil Ivan Vurnik zelo sladkosned, kar je potrdila gospa, ki je dolga leta skrbela za njuno gospodinjstvo.

Vsi dogodki izhajajo iz življenja zakoncev Vurnik in so zato svojevrsten poklon njunemu življenju in delu.

V projekt vsako leto vključimo različne javne zavode in ustanove, da skupaj soustvarimo dogodke, ki celostno predstavijo arhitekta, njegovo ženo in njun ustvarjalni opus. Eden naših pomembnejših ciljev je izobraževanje. V tem projektu arhitekturno dediščino predstavljamo prek različnih področij, da nagovorimo najširše javnosti – mlade, starejše, laično in strokovno javnost ‒ in presegamo meje Slovenije, saj s projektom Darilo slovenske arhitekture dosežemo tudi turiste in obiskovalce naše države.

Zavedamo se, da smo ljudje različni, zanimajo nas različna področja, navdušujejo nas različni dogodki. Zato veliko svojega ustvarjanja namenjamo inovativnim pristopom k izobraževanju in promociji arhitekture in arhitekturne dediščine.

Arhitekt Ivan Vurnik (1884–1971) ter slikarka in oblikovalka Helena Kottler Vurnik (1882–1962)
Utrinek z Vurnikove poti po Ljubljani. Foto: Renske Svetlin