DARILO SLOVENSKE ARHITEKTURE je kolekcija izdelkov z motivi iz ključnih del slovenske arhitekturne dediščine in sodobnosti. Nastalo je na pobudo in pod vodstvom Centra arhitekture Slovenije, ki deluje na področju arhitekturne vzgoje, izobraževanja ter ozavešča o pomenu kakovostno grajenega prostora.

Naj vam bo darilo v navdih!

Arhitekt Ivan Vurnik (1884–1971) ter slikarka in oblikovalka Helena Kottler Vurnik (1882–1962)

Kolekcija Darilo slovenske arhitekture: Ivan Vurnik & Helena Kottler Vurnik, ki je prva v seriji, je povezana z delom arhitekta Ivana Vurnika (1884–1971) in njegove žene, slikarke Helene Kottler Vurnik (1882–1962). Izdelke so oblikovali mladi slovenski oblikovalci in oblikovalke pod okriljem Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani ter so nastali po motivih ene najzanimivejših fasad ljubljanskih hiš, dekoracije notranjščine cerkve sv. Katarine v Topolu pri Medvodah ter s poslikane oltarne mize v kapeli sv. Cirila in Metoda v Vratih. Podjetja Svilanit, Luci, Emma, Tiskarna in knjigoveznica Radovljica in ZkotZ so zagotovila kakovost izvedbe omejene serije.

Fasada Zadružne gospodarske banke v Ljubljani (1922)
Mozaik v notranjosti Zadružne gospodarske banke (1922)
Arhitekt Maks Fabiani (1865–1962)

Kolekcija Darilo slovenske arhitekture: Maks Fabiani je druga v seriji in je nastala ob 150. obletnici rojstva arhitekta, urbanista in inovatorja Maksa Fabianija (1865–1962). Izdelke so oblikovali mladi slovenski oblikovalci z Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani ter Fakultete za dizajn Univerze na Primorskem. Motivi so povzeti po znanih stavbah, ki jih je arhitekt Fabiani zasnoval v Ljubljani, Štanjelu in v Trstu, Hribarjevi hiši, Krisperjevi hiši, hiši Bartoli, Farrarijevem vrtu ter po regulacijskem načrtu za Ljubljano. Podjetji Tiskarna in knjigoveznica Radovljica in ZkotZ sta zagotovili kakovostno izvedbo omejene serije.

Fasada hiše Bartoli v Trstu (1908)
Ferrarijev vrt v Štanjelu (1920-1935)
Arhitekt Edvard Ravnikar (1907 – 1993)

Kolekcija Darilo slovenske arhitekture: Edvard Ravnikar je tretja po vrsti in je nastala v sodelovanju z Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje. Oblikovali so jih študenti 1. in 2. letnika podiplomskega študija industrijskega oblikovanja pod okriljem Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. Spominki in poslovna darila so nastali v seminarskem delu, ki je potekalo v letu 2017 na Oddelku za industrijsko in unikatno oblikovanje (ALUO). Nastalo je več kot 25 projektov, ki se na izviren in duhovit način spoprijemajo z bogato dediščino Edvarda Ravnikarja. Premišljena dela kažejo številne izrazne možnosti oblikovanja, na moč komuniciranja in prenos simbolne vrednosti v uporabne izdelke.

Stolpnica na Trgu Republike (1976)
Soseska Ferantov vrt (1975)