VURNIKOVA ŠTUDENTSKA NAGRADA ZA LETO 2025
Ob 100. obletnici visokošolskega študija arhitekture na Slovenskem, ki je bil organiziran na pobudo arhitekta Ivana Vurnika, so Center arhitekture Slovenije, Občina Radovljica, Krajevna skupnost Radovljica, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru leta 2018 ustanovili Vurnikovo študentsko nagrado za perspektivno študentko/študenta arhitekture ali urbanizma.
Vurnikova študentska nagrada se za opus delovanja podeli študentkam in študentom:
_ 4. in 5. letnika enovitega magistrskega študijskega programa arhitektura (UL FA),
_ 1. in 2. letnika drugostopenjskega študijskega programa urbanizem (UL FA),
_ 1. in 2. letnika magistrskega študijskega programa 2. stopnje arhitektura (UM FGPA),
_ter magistrom inženirjem arhitekture/magistricam inženirkam arhitekture s prej navedenih študijskih programov, največ 12 mesecev od dneva zagovora magistrskega dela,
_magistrom inženirjem arhitektom-urbanistom/magistricam inženirkam arhitektkam-urbanistkam s prej navedenih študijskih programov, največ 12 mesecev od dneva zagovora magistrskega dela.
Nagrada je častna in finančna (vrednost prve nagrade je 1500 EUR neto) in namenjena študijskemu potovanju. Dobitnik/dobitnica Vurnikove študentske nagrade bo v okviru naslednjih Vurnikovih dni pripravil predavanje z vtisi s potovanja. Podeli se tudi dve častni priznanji v vrednosti 500 EUR neto, ki za prejemnico/prejemnika ne predstavlja obveznosti.
Vurnikova študentska nagrada je kot priznanje za perspektivnega študenta arhitekture bila ustanovljena na pobudo Centra arhitekture Slovenije ob skorajšnji stoletnici ustanovitve oddelka za arhitekturo na Tehnični fakulteti v Ljubljani za katerega je bil zaslužen arhitekt Ivan Vurnik (1884-1971), leta 2018.
Nagrada, ki so jo tako idejno kot finančno podprli Krajevna skupnost Radovljica, Občina Radovljica, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani in Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, je častna in finančna.
Strokovna žirija v sestavi:

Stojan Skalicky, arhitekt
Stojan Skalicky (1973) je diplomiral na Fakulteti za arhitekturo Univerze v Ljubljani leta 2000. Podiplomsko se je izpopolnjeval na TU München. V letih 2008 do 2013 je kot mestni arhitekt koordiniral in usmerjal prostorski razvoj mesta Maribor in arhitekturno vizijo mesta Maribor v okviru Evropske prestolnice kulture 2012. Na Fakulteti za gradbeništvo Univerze v Mariboru na Oddelku za arhitekturo od leta 2010 deluje kot gostujoči strokovnjak na področju prostorske problematike mest in arhitekture. Široko razvejana dejavnost Stojana Skalickyja pokriva različna področja ustvarjanja; arhitekturne in urbanistične razstave, publicistična dejavnost, arhitekturni in urbanistični natečaji, delavnice in seminarji ter izdelava različnih arhitekturnih in urbanističnih projektov v različnih državah. Je soustanovitelj in direktor podjetja Arhisol.

Indrė Umbrasaitė, arhitektka
Indrė Umbrasaitė je v Litvi rojena arhitektka, dejavna tako v akademskem svetu kot v praksi, ki dela na projektih, ki arhitekturo povezujejo v komunikaciji z umetnostjo, oblikovanjem in kuratorstvom. Je docentka na Inštitutu za arhitekturo in krajino in raziskovalka na Doktorski šoli za arhitekturo Tehnološke univerze v Gradcu, Avstrija. Indrė je diplomirala na Nacionalni umetniški šoli M. K. Čiurlionis v Vilni, študirala notranjo opremo in arhitekturo na Akademiji za umetnost v Vilni in Univerzi uporabnih znanosti v Lahtiju na Finskem ter zaključila magistrski študij arhitekture na mojstrskem tečaju Zaha Hadid na Dunaju. Indrė je tudi članica Climate Visions Lab na MIT Boston in sourednica dveh publikacij, ‘Positions: Unfolding Architectural Endeavours’, Birkhäuser 2020 in ‘Island City Village River’, IoA, Univerza uporabnih umetnosti 2019. Njeno delo je je bilo mednarodno razstavljeno, vključno z Swamp School, litovskim paviljonom na Beneškem arhitekturnem bienalu 2018 in ‘Critical Zones’ 2020-2021 v ZKM Karlsruhe, Nemčija.

Jožica Curk, arhitektka
Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo je leta 1994 diplomirala na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani. Deset let kasneje je ustanovila biro Curk arhitektura, v katerem trenutno deluje šest arhitektov. Področje njenega dela obsega večinoma arhitekturno načrtovanje, oblikovanje notranje opreme in produktno oblikovanje. Pri načrtovanju daje prednost vzgojnim in izobraževalnim prostorom in predmetom: “Otroke in mlade je potrebno naučiti prepoznati, izkusiti, razumeti in kasneje v življenju tudi sooblikovati kvalitetne in trajnostne prostore in predmete.” Za svoje delo je samostojno in s sodelavci prejela več nagrad Društva oblikovalcev Slovenije in Big See, priznanje OHS za doprinos k dobri arhitekturi, leta 2022 Nacionalno nagrado za naj leseno gradnjo, ter istega leta nominacijo za evropsko nagrado za arhitekturo Mies van der Rohe 22 (nomination for the European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award), oboje za projekt Ekohiša BIC Ljubljana.

Aleš Vodopivec, arhitekt
Poleg pedagoškega dela na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani redno objavlja strokovne in znanstvene prispevke. Avtor ali urednik knjig: Arhitektura Ljubljane, Ab, 1974; Iz arhitekture (z J. Koželj) – Vprašanja umetnosti gradnje, Krt 48, 1987; Edvard Ravnikar, Umetnost in arhitektura, Zbornik esejev, Slovenska matica, 2007, ponatis 2021; Edvard Ravnikar – Architect and Teacher (z R. Žnidaršič), Springer, 2010. Priznanja za arhitekturna dela: nagrada Prešernovega sklada, nagrada Piranesi, Plečnikova nagrada, tri Plečnikove medalje, Platinasti svinčnik, Zlati svinčnik in Patinasti svinčnik ZAPS ter Ernst A. Plischke Preis.
ODDAJA PREDLOGA
Vsak prijavitelj do petka, 4. aprila 2025, do 23.59 ure odda osebno mapo in esej.
Predloge sprejemamo na mail info@centerarhitekture.org z zadevo »VURNIKOVA ŠTUDENTSKA NAGRADA« preko WeTransferja.
Oddaja je samo digitalna!
Kadarkoli pred oddajo je potrebno izpolniti tudi Google obrazec s kontaktnimi podatki na QR kodi.

The students should prepare:
A personal portfolio (A4 format, max. 50 pages and not more than 15 projects)
- a short description of each project in both Slovenian and English
- the applicant’s Master’s Thesis should not be included in the portfolio
- the applicants should submit only a digital version in PDF format (on a CD or USB drive).
An original essay on architecture, landscape architecture and/or urbanism (recommended number of characters without spaces: 7000‒10,000; in Slovenian and English)
- the applicants should clearly indicate one or more passages of the essay that the applicant wishes to highlight in the catalogue. All passages must not exceed 2500 characters (with spaces).
- the applicants should submit only a digital version in DOC and PDF format (on a CD or USB drive)
We are here for you for any questions regarding the submission of the proposal: info(at)centerarhitekture.org.